דוגמאות למצבות

דוגמאות למצבות

Table of Contents

 

אין ספק שאחד הנושאים היותר כאובים מיני רבים בו עלינו לעסוק לאחר פטירתו של אדם יקר או קרוב משפחה הוא בנושא ההלוויה וכל מה שקשור בסידורי הקבורה. לאחר ההלוויה עלינו להמשיך לעסוק בעניין הקבר אך בהיבט של המצבה וההנצחה של הנפטר שזהו ללא צל של ספק דבר מאוד קשר עבור כל קרובי המשפחה. הרי בסופו של דבר עלינו להנציח את הנפטר בצורה יפה ומכובדת בעזרת משפט אחד שיהיה כתוב על המצבה. הדבר הוא לא פשוט כי תמיד יש לנו לומר כל כך הרבה דברים רגישים ויפים על האנשים הקרובים לנו שנפטרו אך המצבה קטנה מלהכיל ולכן עלינו להמעיט במילים.

דוגמאות למצבות

דוגמאות למצבות על פי ההלכה

ההלכה היהודית נותנת למשפחה יד כמעט חופשית לחלוטין בכל מה שקשור להנצחה על המצבה ומלל חופשי לתיאור הנפטר הרי בסופו דבר התיאור על המצבה לא בא לתאר את הנפטר רק בפני מי שיגיע לאזכרות שלו או יעבור באיזור של הקבר אלא גם לתאר את הנפטר בפני ה׳. ישנם קווים מנחים כמו למשל שעלינו להימנע מכתיבת כזבים בכדי לא לבזות את כבוד הנפטר אך גם לא לפאר אותו יתר על המידה ולכן נדרשת כנות במלל שיכתב על המצבה.

 

נוסח סטנדרטי למצבה רגילה

בדרך כלל ישנו נוסח אחיד לחלק הראשון אותו כותבים על המצבה כאשר הוא מתחיל בראשי תיבות של המילים פה נקבר ולאחר מכן שמו הפרטי ושם המשפחה של הנפטר בכדי לזהות של מי הקבר כמובן כאשר לאחר מכן כותבים את שמות ההורים של הנפטר למשל בן ישראל וישראלה. מיד לאחר כל השמות יש לכתוב את תאריך הלידה של הנפטר וכמובן את תאריך הפטירה שלו. לעיתים בעת כתיבת המצבה נעשה בלבול ונכתב התאריך בו נטמן הנפטר אך זוהי טעות שכן יש לרשום את תאריך הפטירה ולכן זוהי טעות נפוצה שיש לשים אליה לה. לאחר מכן נהוג לרשום תנצב״ה שאלו הם כמובן ראשי התיבות של תהי נשמתנו/ה צרורה בצרור החיים.

 

הפאן האישי של המצבה

לאחר הפרטים הללו והנוסח היחסית סטנדרטי הזה מגיעה השלב בו יש לכתוב הקדשה אישית מן המשפחה אל הנפטר. הרבה מאוד נפטרים יודעים מראש מה הם רוצים שיכתבו על המצבה שלהם ומבקשים מהקרובים שלהם או דרך הצוואה שלהם מה הם רוצים שירשמו על המצבה שלהם.

 

ישנם אנשים שמעדיפים משפט אישי יותר שמתאר את הנפטר כאשר ישנם הבוחרים להבליט את טוב ליבו, נדיבותו, ענוותו או מעלות אחרות של הנפטר אך ישנם אנשים הבוחרים לרשום פסוק כלשהו מן הכתובים. לציטוט של פסוק מן הכתובים יש ערך קדושתי רב מאוד שכן הוא גם מתאר את הנפטר וגם מוסיף מן הקדושה שלו לזכר הנפטר ולקדושת המקום.

 

מה העלות של כתיבה על מצבה?

העלות של כתיבה על מצבה משתנה כמובן בהתאם למגוון רב של פרמטרים כאשר קודם כל יש לקחת בחשבון את סוג הכתיבה. ניתן לבצע על המצבה חריטה פשוטה או חריטה איכותית יותר שנשארת לזמן רב יותר כאשר המחירים של אותן חריטות נעות בדרך כלל בין 3 שקלים לאות ועד 30 שקלים לאות. במידה ואנו רוצים לבצע כיתוב בעזרת אותיות שבולטות על גבי המצבה כמו אותיות ברונטה או עופרת למשל המחירים יהיו יותר יקרים וינועו סביב המחיר של בין 50 שקלים עבור אות ועד 65 או 70 שקלים לאות כאשר תלוי בסוג החומר ואיכותו כמובן.

מעוניינים בשירותי מצבות?

מעוניינים בשירותי מצבות?

מאמרים אחרונים

מדריך למצבות

  אחת התקופות הלא פשוטות איתן עלינו להתמודד בקושי רב היא לאחר שאנו מאבדים אדם הקרוב אלינו ויש רגש חזק עבור אותו אדם. לא משנה

מחירי מצבות

  מצבה היא דבר מהותי, חשוב ומאוד אישי עבורנו. אנו משקיעים לא מעט מחשבה, זמן והתעסקות עם כל הנושא של בחירת המצבה ליקיר או יקירת

טקס גילוי מצבה

  מוות של אדם במשפחה או של קרוב משפחה הוא תמיד נושא קשה וכאוב. לא משנה אם המוות היה צפוי עקב מחלה קשה או פתאומי

גלילה לראש העמוד